Tüntetés: tízezrek fehérben és feketében

Béremelést, megbecsülést, a munkakörülményeik javítását követelte több ezer, feketébe és fehérbe öltözött egészségügyi dolgozó. Két helyszínen demonstráltak: a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) szervezésében a Hősök terén, az Őszintén az Egészségügyről Akciószervezet szervezésében a Clark Ádám téren és a Kossuth téren tüntettek.

Átlagosan 100-120 ezer forintért dolgoznak, ezért béremelést, megbecsülést, a munkakörülményeik javítását követelték május 12-én az egészségügyi alkalmazottak a Kossuth téren. A fekete ruhába öltözött többezres tömeg egy része a Clark Ádám térről indult, és a Lánchídon át jutott el a Kossuth térre, egy mentőautó felvezetésével. A jármű mögött bábukat vittek, hordágyon, illetve tolókocsiban. A tolókocsis bábu nyakába egy táblát akasztottak, és azt írták rá: “Retro ellátás, retro bérek”. A retro hangulatot emelte, hogy a hangszórókból például a Republic Szállj el, kismadár, illetve a Neoton família 220 felett című dala szól.

Egy szervező hangsúlyozta, hogy nemcsak egészségügyi, hanem a szociális szférában dolgozókért is tüntetnek, többségük 70-80 ezer forintért dolgozik havonta, és már évek óta nem látott béremelést.

eü tüntetés2A „feketék” petíciója

A tüntetők a Parlamentnél átadták petíciójukat az Országgyűlés sajtófőnök-helyettésnek, akitől azt kérték, juttassa el minden képviselőnek. Egy szervező szerint már egy éve tárgyalnak az államtitkárral, de semmi előrelépés nem történt eddig. Az egyeztetéseken elhangzó ígéretek szerinte nem megvalósíthatóak.

A Kossuth téren felszólalt Sándor Mária, a Péterffy kórház ápolónője, aki először beszélt nyíltan a problémákról, megköszönte a szervezeteknek, hogy itt vannak, és külön köszönetet mondott annak a nővérnek, aki átvállalta a műszakját, és helyettesíti őt a tüntetés idején. Az ápoló azért örült, hogy ennyien eljöttek, mert korábban soha nem jutott el a hangjuk a parlamentig.


„Pénzt, iskolát és a munka elvégzéshez szükséges becsületet kérjük vissza a dübörgő magyar gazdaságtól!”


 

Az ápolónő szerint az egészségügyi dolgozók is hibásak, hogy idáig fajult a helyzet, mert mindig aláírják a túlórákat úgy, hogy jól tudják, sosem fizetik ki őket maradéktalanul. Sándor Mária kijelentette: mindenkitől nagy bátorság, hogy felvette a fekete ruhát “a burkolt és nyílt fenyegetések ellenére is”.

Egy másik felszólaló arról beszélt, hogy a miskolci kórháznál is tüntettek, szolidaritásból egy molinót is hoztak, ám 30 ezer forintra megbüntették őket. A felszólaló szerint ez lehet, hogy jogszerű, de mindenképp embertelen.

eü tüntetés4A Hősök teréről fehérben vonultak

Ezzel egy időben egy másik egészségügyi tüntetés is kezdődött. A nővéreket, ápolókat, asszisztenseket képviselő Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara politikamentes demonstrációt tartott a megalázóan alacsony fizetések miatt. A menet a Hősök teréről indult.

A résztvevők fehér köpenyben, piros-fehér-zöld szalagokkal vonultak végig az Andrássy úton egészen az Arany János utcáig. Itt is több ezres tömeg gyűlt össze. A legtöbb demonstráló fehér pólóban, fehér lufival jelent meg és zöld, kék, fekete szalagot tűzött ki magára. A megyék és városok táblái mellett többen transzparenseket és molinókat is hoztak, amelyeken a többi között “Szolgálunk és éhezünk”, “Közös kiáltással az egészségügyért!”, “Közös ügyünk az ápolás”, “uniós bért!” feliratok voltak.


95 autóbusszal csaknem 5 ezren jöttek vidékről a rendezvényre és még csaknem ezren a fővárosból.


 

Az Emmi épülete felé tartó tüntetők az Andrássy út két sávját foglalták el, amikor a tömeg eleje az Oktogonnál járt, akkor hagyta el az utolsó demonstráló a Hősök terét – írta az MTI.

A szónokok a Hősök terén – több ezer ember előtt – arról beszéltek, elkötelezettek a betegekért, az ellátás biztonságáért, ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, saját családjukért is felelősséget kell vállalniuk, ami a jelenlegi bérszínvonal mellett már nehéz feladat. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke azt mondta, céljuk, hogy a döntéshozók “ne csak hallják, hanem meg is értsék” üzeneteiket, mert szavai szerint a szakdolgozók türelme egyre fogy.

Fütyültek az államtitkárságnál

A két felvonuló csoport a belvárosban, az egészségügyi államtitkárságnál ért össze. A fekete és fehér ruhás tüntetők, összesen csaknem tízezren közösen skandálták az államtitkárság épületénél, hogy béremelést, béremelést!

 

Ezt követelik

2015. október 1-től 50 százalékos béremelést minden egészségügyi dolgozónak. 2018-ig pedig 100 százalékos béremelést. 2018-ig az orvosok fizetése a nemzetgazdasági átlag háromszorosa legyen. Vezessék ki a hálapénzt Állítsák vissza az egészségügyi minisztériumot

eü tüntetés ZomborIdőközben Zombor Gábor egészségügyi államtitkár is megérkezett a tüntetésre, ő is felment a színpadra. A tüntetők nem épp kedvesen fogadták: kifütyülték többször. Zombor  ezért érthetően rövid beszédet mondott ezután: senkinek nem kell félnie, önöknek mindenben igazuk van. Az államtitkár ennek ellenére csak annyit tudott ígérni, hogy ami a hatásköre, abban igyekszik előrelépést elérni. Beszéde után Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke és Balogh Zoltán MESZK-elnök is petíciót adott át.

Az első petícióban egyebek között követelték a gyógyítás valós értéken történő finanszírozását, a 2012-es 2013-as béremelés beépítését az alapbérbe idén januárig visszamenőleg, 50 százalékos alapilletmény emelést, illetve a műszaki-gazdasági területen dolgozók béremelését, és az önálló Egészségügyi Minisztérium visszaállítását.

Utóbbi petícióban a szakdolgozói életpályamodellnek a tüntetők által elvárt elemeit sorolták fel, ezek között családtámogatási program, utazási, iskolakezdési kedvezmények iránti igényüket, továbbá ágazati egészségpénztár létrehozását, kiszámítható jövedelmi viszonyokat, pótlék-, valamint szakmai előmeneteli rendszert és a nyugdíj melletti foglalkoztatás ágazati szabályozását.

Zombor Gábor – aki zöld szalaggal a ruháján jelent meg – a petíciók átvétele után azt mondta, az államtitkárságon nem fog múlni a követelések teljesítése, ami a hatáskörébe tartozik abban segíteni fog, ami pedig nem, abban képviselni fogja az ágazatot. “Semmitől és senkitől nem kell félniük, mert önöknek mindenben igazuk van” – zárta rövid beszédét az államtitkár.

 Cser Ágnest nem hagyták beszélni

A demonstráción “meglepetésvendégként” megjelent Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke is. Amikor színpadra lépett, a tömeg fújolásba, sípolásba kezdett, az EDDSZ elnöke nem tudta végigmondani beszédét. A rendezvényen felolvasták a MESZK és az EDDSZ elnökének közös nyilatkozatát, melyben együttműködési készségüket fejezték ki az egészségügyben és a szociális ágazatban dolgozók érdekében; a dokumentumban külön pontban kitértek az egészségügyi ágazatban dolgozók életpályamodelljére, beleértve a gazdasági és a műszaki területek dolgozóit is.

A tüntetés rendbontás nélkül ért véget.

Author: Dolgozók Lapja

Share This Post On
468 ad
Google+